Vodní záchranařina
"Pes je věrným přítelem člověka již tisíce let. Z historického hlediska zaujímal nejen roli jeho společníka, ale také pomocníka. V průběhu času byl pes šlechtěn a využíván k plnění různých pracovních úkolů. Některá plemena postupem času své pracovní uplatnění ztratila. Je však mnoho způsobů, jak jim umožnit využít jejich předpoklady v dané oblasti. V současné době je v nabídce široká paleta sportovních aktivit, které respektují predispozice daného plemene a jedince"
Pro práci a záchranu ve vodě byl odpradávna využíván novofundlandský pes a později také jeho blízký příbuzný, landseer, který své jméno získal po slavném malíři siru Edwinu Landseerovi.
Novofundlandský pes pomáhal při rybolovu taháním sítí a plavidel, uplatnil se také jako záchranář vyčerpaných a tonoucích osob či při tahání vozíků na souši na poměrně velké vzdálenosti. Vytrvalost byla jedním z předpokladů pro zmíněné činnosti. Novofundlandský pes je výborný plavec a je mistrem ve vodní záchraně. Má zvláštní schopnost vycítit, když někdo ve vodě potřebuje pomoc, ať už se jedná o člena domácnosti nebo cizího člověka. Kdysi dávno byli stálými společníky rybářů a lodě často neopustily přístav bez jejich přítomnosti na palubě.
Při výcviku týmové záchrany z vody uplatňujeme filozofii italské školy SICS, jejímž zakladatelem je pan Ferruccio Pilenga. V České republice nebylo nasazení tímto způsobem cvičeného novofundlandského psa se psovodem do záchranářské vodní práce využíváno. Snažíme se ve spolupráci s Vodní záchrannou službou ČČK České Budějovice o maximální začlenění školených týmů v oblasti záchrany z vody.
Pro týmy, které se nechtějí věnovat vodní záchranařině v rámci skutečné záchrany, nabízíme výcvik zaměřený buď na sportovní vodní záchranařinu nebo týmovou vodní záchranařinu. Oba styly lze v určité míře kombinovat. Tento druh sportu umožňuje psům uplatnění v oblasti, pro kterou mají vlohy, a podporuje jejich využití pro záchranné práce ve vodě. Plavání navíc zvyšuje kondici psů, jejich sílu a vytrvalost.
Výcvik vodní záchranařiny zahrnuje tři aspekty. Prvním je dispozice psa pro práci ve vodě. Dalším, neméně důležitým, je spolupráce člověka a psa. Z těchto dvou předpokladů vychází třetí, který představuje efektivní záchranu z vody, způsob provedení různých cviků vodní záchranařiny a modelových situací.